CO ČEKÁME OD PlayStation 5

Konzole PlayStation 4 už atakuje hranici 100 miliónů prodaných kusů a začíná se šuškat o PlayStation 5. Časopis WIRED na toto téma vyzpovídal Marka Cernyho ze společnosti SONY, architekta herní konzole, jež by měla zaujmout právě místo současné PS4...

CO ČEKÁME OD PlayStation 5

Plzeňský Šampionát vám přináší jeho zkrácený přepis. Na čem tedy budeme v budoucnu hrát FIFU?

Hned v úvodu Mark Cerny uvedl, že herní konzole, na které pracuje SONY poslední 4 roky, nebude jen pouhým vylepšením. Microsoft už dávno potvrdil vývoj nové Xbox konzole, nicméně o nástupci z dílny SONY se toho zatím moc neví. Mark Cerny tajemství kolem „next-gen“ konzole, jak ji zatím v SONY nazývají, trochu poodhalil. Na dotaz, zda půjdou stejnou cestou jako doposud a nová konzole ponese jméno PlayStation 5, se Mark jen tajemně usmál. Bohužel ale prohlásil, že “next.gen” konzole v roce 2019 na pulty obchodů bohužel nedorazí a ani blíže nespecifikoval žádné termíny oficiálního představení. Nicméně, herní studia a tvůrci her už podle jeho slov s chystanou konzolí již pracují a budou tak mít dostatek času na přípravu kvalitních herních titulů. Znovu pak uvedl, že se bude jednat o úplně novou konzoli a ne jen znovu vylepšenou stávající PS4.

Teď už ale pohled pod pomyslnou “pokličku” chystané konzole. Jak se dalo předpokládat, nová konzole bude zaměřena hlavně na výkon CPU a GPU, konzole bude tak schopna přinést dosud nedosažitelnou grafickou věrnost a vizuální efekty. Navýšení a zrychlení se dočká i systémová paměť. Nový SSD disk tak zajistí minimální čas nahrávacích sekvencí, které u náročných her často hráče zdržovaly. Při srovnání se současnou PS4 by měla být nová konzole v načítání až 19× rychlejší a to už je sakra znát!

Grafickou kartou bude Radeon Navi, dočkáme se tedy ray-tracingu a úchvatných efektů se světlem. U procesoru padla volba na značku AMD – Ryzen třetí generace. Tato konstelace je tedy připravena zvládat až 8K rozlišení. AMD chip obsahuje také speciální jednotku pro 3D prostorový zvuk. Hráči byli trochu zklamaní, že rozdíl ve zvuku mezi PS3 a PS4 byl minimální. U nové konzole však Mark slibuje dramatické zlepšení, a to i při reprodukci zvuku z běžných TV reproduktorů. Nicméně, sluchátka, pro skvělý prostorový dojem, budou rozhodně mnohem lepší! Toto dle jeho slov ocení také hráči VR her, kde právě prostorový zvuk hraje důležitou roli k celkovému reálnému dojmu z virtuálního prostředí.

Aktuálního systému SONY VR se od představení v roce 2016 prodalo už více, než 4 miliony kusů, proto se nabízí otázka kompatibility aktuální VR soupravy s novou konzolí. Mark nechtěl zacházet do detailů ohledně strategie kolem VR, potvrdil však, že kompatibilní stávající systém s novou konzolí bude.

Co hodně Mark vyzdvihuje, je rychlý SSD disk. Jako příklad dává hru Red Dead Redemption 2, která se svou velikostí 99 GB se v budoucnu stane standardem, Hry se neustále zvětšují a rychlé cestování postav ve hře tak často trvá nekonečně dlouho. Rychlost nové konzole demonstroval na hře Spiderman, kdy “rychlé” přemístění z jedné části města do jiné na PS4 trvalo 15s, Ta stejná cesta trvala na nové generaci pouhých 0.8 sekundy. SSD disk, v kombinaci s grafickou kartou, to tedy zvládne téměř 19× rychleji.

Je tedy jasné, že nová generace SONY konzole je hlavně o výkonném hardware a na další informace už je Mark Cerny skoupý. Potvrdil však, že nová konzole bude mít stále možnost přijímat externí media a bude dokonce zpětně kompatibilní a to je velmi dobrá zpráva pro nadšené sběratele herních titulů, že si své oblíbené pecky z PS4 zahrají také na nové “next-gen” konzoli! Na otázku ceny Mark pochopitelně neodpověděl, ale předpokládáme, že cena nové konzole bude jistě vyšší, vzhledem k výkonnému HW, než byla cena PS4. Snad na odpovědi nezodpovězených otázek nebudeme čekat už moc dlouho a minimálně termín prodeje a orientačně cenu se dozvíme už brzy. Těšíme se!

Tým Plzeňského Šampionátu